Vibrato je jemné kolísanie výšky tónu, ktoré sa prirodzene vyskytuje, keď je spevák uvoľnený a spieva zdravou technikou. Aj keď vibrato pôsobí prirodzene, je to niečo, čo sa musí spevák „učiť“.
Alternatíva k spevu s vibrátom sa nazýva „priamy tón“, v ktorom sa nota spieva bez zmeny výšky tónu.
Prečo vzniká vibrato?
Je to vlastne ochranné opatrenie pre váš hlas! Je fyzicky náročné spievať stále s rovným tónom. Vibrato je výsledkom pulzovania vašich laryngeálnych svalov v reakcii na tlak vzduchu pod vašimi hlasivkami a svalové napätie potrebné na udržanie výšky tónu.
Ako spievať s vibrátom?
Pretože vibrato je prirodzeným prvkom hlasu a nie dodatočným štylistickým efektom, spôsob, ako rozvinúť svoje vibrato, je zlepšiť svoju hlasovú techniku. Neexistujú žiadne skratky! Existuje však niekoľko zložiek, ktoré musia byť prítomné vo vašom speve; takže ak vám jeden chýba, vyriešenie tohto problému môže pomôcť rozvíjať aj vaše vibrato.
Prvky potrebné na to, aby sa objavilo zdravé vibrato.
• Dobrá podpora dychu
• Adekvátna kompresia (alebo uzavretie hlasiviek)
• Rezonančný priestor v ústach a hrdle
• Relaxácia
Tu tiež dodám: dobrý sluchový koncept vibrata je veľmi dôležitý! Začleňte teda počúvanie (a pokus o replikáciu) vibrata veľkých spevákov: nie ako striktnú šablónu, ale ako referenčný bod pre váš vlastný spev.
Ako nepristupovať k vibratu.
Môžete byť v pokušení použiť skratku a dosiahnuť vibrato:
• Chvenie/chvenie čeľuste
• Pulzovanie brucha
• Zavedenie ďalšieho vonkajšieho pohybu
JEDINÝ čas, ktorý by sa to dalo ospravedlniť, je, ak sa používa na to, aby ste získali predstavu o tom, ako môže znieť vaše vibrato. Ale aj to je namáhavé! Umelé „vibrato“ s čeľusťou alebo bruchom vám neposkytne voľný, uvoľnený zvuk ako prirodzené vibrato. Opäť si vypočujte skvelých spevákov ako inšpiráciu pre vibrato!
Problémy s vibrátom.
Niekedy majú speváci vibrato, ktoré je príliš pomalé alebo široké. Hovoríme tomu kolísanie hlasu. Hoci príčin môže byť viacero, najčastejšou je slabá podpora dychu. Ak máte kolísavé vibrato, strávte nejaký čas navyše dýchacími cvičeniami, trilky na perách a zahrievaním hlasiviek.
Inokedy majú speváci vibrato, ktoré je príliš rýchle. Hovoríme tomu tremolo. Zvyčajne je príčinou nadmerné napätie v krku alebo bruchu. Ak máte tremolo, uistite sa, že sa pri spievaní nezamykáte alebo nestláčate v bruchu a používajte hlasové cvičenia, ktoré uvoľňujú čeľusť a jazyk (zívajúce sirény, vzdychanie, bzučanie, kĺzanie na YAH alebo hukot HOO ).
Použitie vibrátora v rôznych štýloch.
Množstvo vibrata, ktoré používate, a kde ho používate, bude závisieť od štýlu hudby, ktorý spievate. Pozrite si nižšie pre rýchlu referenciu!
Voľné/kontinuálne vibrato: Klasické árie a umelecké piesne, Opera
Liberálne vibrato: Hudobné divadlo
Časté vibrato (zvyčajne na konci fráz): Pop, Rock, Country
Zriedkavé vibrato: Jazz (v závislosti od sólistu a časového obdobia), American Folk
Väčšinou rovný tón: renesančná a nejaká zborová hudba
Záverečné myšlienka:
Ak momentálne neviete spievať so žiadnym vibrátom, nevadí! Medzitým je toho veľa, na čom môžete pracovať s vokálnou technikou. A keď sa vaše vibrato objaví ako výsledok zdravej techniky a relaxácie, bude to len čerešnička na torte.