Prečo by ste mali vždy pred spevom používať zahrievacie cvičenia?

Vokálne rozcvičky  a dobré spevácke techniky sú pre speváka rovnako dôležité ako samotný výkon.

Používanie dobrých speváckych techník a výber vhodných vokalizácií je  zvyk, ktorý by ste si mali osvojiť, ak si chcete zachovať kvalitu svojho hlasu. V prípadoch nesprávneho používania alebo iných faktorov, ktoré môžu viesť k únave hlasiviek, môžu byť tieto spevácke cvičenia terapeutické.
Podľa docenta hudby Podľa Ebbersa, hlasového inštruktora, ktorý je zhodou okolností aj klasicky vyškoleným spevákom, sú stupnice nevyhnutné na to, aby sa spevák naučil flexibilite   a ovládaniu dychu.

Dýchanie ovplyvňuje spev.
Každý hlasový inštruktor vie, že dobrý spev sa zakladá na dýchaní, a nie je to len o schopnosti dlhšie držať vysoké tóny, ale aj o tom, ako spevák dýcha. Dýchanie zjavne ovplyvňuje hlasový rozsah, tón a silu hlasu speváka. Spôsob, akým nasávate vzduch a spôsob, akým je vzduch vypudzovaný, určí výkon speváka.
Nastavenie tela do výhodnej mechanickej polohy pri spievaní zaisťuje, že nezaťažujete hrdlo, pľúca a bránicu. Vaše telo to kompenzuje, ak váš hlas nebude podporovaný dychom.

Zahrievanie hrdla pomáha.
Spevácke cvičenia pomáhajú posilňovať pľúca a zároveň budovať vytrvalosť, aby spevákovi umožnili dlhšie vystupovať bez toho, aby sa vyčerpal. Možno vás prekvapí, že spánok ovplyvňuje kvalitu vášho hlasu kvôli hlienu, ktorý sa vám počas spánku hromadí vo vnútri úst a nosovej dutiny. To môže výrazne znížiť kvalitu vašich hlasiviek.
Zahrievacie cvičenia môžu pomôcť namazať hrdlo a hydratovať túto oblasť vlhkosťou. Tieto cvičenia vám tiež pomôžu vo vašej výslovnosti a projekcii. Pamätajte, že by nezáležalo na tom, aký dobrý je hlas, ak sa oň pravidelne nestaráte a neudržiavate ho. Ak sú vaše hlasivky zranené, môže byť pre vás ťažké a bolestivé spievať vážne, ak vôbec.

Prečo dobré spevácke techniky nútia používať všetky svaly.
Hlasové cvičenie musí začať jemne, s čo najmenším tlakom na svaly, aby bolo účinné. Trilky na perách a bzučanie sú dva spôsoby, ako uvoľniť napätie v krku a hrdle, aby cez vaše hlasivky prešlo správne množstvo vzduchu. Ako vaše zahrievanie postupuje, privádza sa viac vzduchu, aby sa vytvárali zvuky, ktoré sa približujú spôsobu normálneho spievania fráz a slov.
Pri spievaní používate všetky svaly svojho tela. Strečing pomáha aktivovať veľké skupiny tých svalov, ktoré držia vaše držanie tela a rovnováhu a pripravujú menšie skupiny na dýchanie a artikuláciu tváre. Natiahnutie chrbta, brucha, krku a ramien je dôležité, aby sa zabránilo napätiu, ktoré môže ovplyvniť zvuk vášho hlasu.

Dýchanie vyžaduje naťahovanie svalov.
Keď sú vaše svaly napäté, dochádza k stiahnutiu vašich dýchacích svalov a/alebo hrtana, čo samozrejme ovplyvní váš spev. Hlasové cvičenia vám môžu pomôcť s týmto problémom, posilniť váš hlasový rozsah a pomôcť vám rozvíjať váš štýl neskôr, keď budete chodiť na ďalšie kurzy spevu na strednej alebo pokročilej úrovni.
Pri príprave na dýchanie pri speve si natiahnete veľa svalov a tieto svaly zapájajú dýchanie. Preto sú tieto zahrievacie cvičenia dôležité; vás naučia, ako správne vydychovať počas tých dlhých prestávok pri spievaní. Hlboký, ale rýchly nádych a nepretržitý výdych počas niekoľkých taktov hudby je jedným zo spôsobov, ako posilniť dýchacie svaly.

Nádych a výdych: Dobré zahriatie hlasiviek.
Dobré hlasové zahrievanie by malo mať cvičenia, ktoré zahŕňajú počet nádychov a výdychov štyri a osem. Môžete pomaly prechádzať, kým sa nebudete môcť nadýchnuť na jeden počet a vydýchnuť tak dlho, ako len môžete. Riadenie dychu a kontrola dychu – zprebieha medzi vašimi rebrami a formuje a hýbe hrudnou stenou – si bude vyžadovať nasávanie vzduchu a dýchanie.
Vokálne cvičenia by mali byť neoddeliteľnou súčasťou spevákovej rutiny, pretože pripravujú vašu tvárovú artikuláciu. To zahŕňa štrukturálne miesta kĺbov, svalov a tkanív. Jednoducho povedané, tento druh artikulácie je výsledkom špičky vášho jazyka, zubov a pier. Začiatočníci v speve, ktorí chodia na hodiny, často používajú svoje čeľuste na artikuláciu, čím vytvárajú zbytočné napätie v jazyku a tvárových svaloch.
Či je zahrievacie cvičenie dobré, zistíte, ak uvoľní vašu čeľusť a zároveň aktivuje váš jazyk a pery, aby natiahli príslušné svaly ako prípravu na artikuláciu. Prekrúcanie jazyka, ako aj spievanie „me, may, mah, moh, moo“ ako jeden tón a posúvanie sa o oktávu o celý krok jeden po druhom;.

Pochopenie rezonancií.
Zahrievacie cvičenia by mali zahŕňať tie, ktoré sú schopné nasmerovať zvuk na mäkké a tvrdé povrchy vašej ústnej dutiny pre túto vec nazývanú „rezonancia“ alebo, ako sa niekedy nazýva, „umiestnenie“. Ide o pocit podobný tlaku alebo bzučanie v krku, hrudníku alebo iných oblastiach vašej lebky. Umiestnením na ktoromkoľvek z týchto miest môžete ovplyvniť kvalitu zvuku, ktorý vydávate.
Ak je napríklad vaša hlasová kvalita silná, budete to cítiť v hrudi; ak je vzdušnej, vlnenej kvality, budete cítiť toto bzučanie v zadnej časti hrdla priamo nad tým oblúkom, kde jazýček visí z vašej mäkkej palety. Môžete tiež cítiť rezonanciu pod koreňom nosa alebo v oblasti rovnobežnej s vašimi lícami.
Rezonátory sú zodpovedné za tento pocit tlaku a ako už bolo spomenuté, sú to mäkké a tvrdé povrchy vašej ústnej dutiny. Rezonátory ovplyvňujú vlny, ktoré zvuk vytvára prostredníctvom vašich hlasiviek počas fonácie. Môžete ovládať mäkké podnebie, ktoré má mäkký povrch, ale nie vaše tvrdé podnebie. V skutočnosti môže byť vaše mäkké podnebie „vytrénované“ na zmenu farby zvuku.

Vokálne cvičenia.
Najlepšie vokálne cvičenia a spevácke techniky by mali zahŕňať tie, ktoré zahŕňajú celý rad zvukových efektov, ako sú nosové zvuky, kvílenie. Zdvíhanie mäkkého podnebia môže tiež vytvoriť bohatší zafarbenie, keď spievate, napríklad keď simulujete šokované, náhle zalapanie po dychu, pričom si zachovávate otvorenosť v zadnej časti úst. Okrem toho, zmena výšky tónu roztiahne vaše hlasové svaly.
Dobré spevácke techniky a cvičenia majú schopnosť posunúť vás z vášho hovoreného registra do vášho speváckeho registra. Táto schopnosť si vyžaduje množstvo cvičení, ktoré vám môžu pomôcť poskytnúť aj hlasový tréning. Často označované ako „vocalizes“ zahŕňajú nielen ovládanie dychu, ale aj dikciu, rovnováhu a miešanie. Jednoducho povedané, vokalizácia je cvičenie bez slov piesne spievaných na jednu alebo niekoľko samohlások.

Na čo sa zamerať pri registrácii na online lekcie.
Ak hľadáte cenovo dostupné hodiny spevu, nezabudnite sa prihlásiť u učiteľa, ktorý učí dobré hlasové rozcvičky. Konkrétny materiál, ktorý sa má spievať, musí byť pripravený pomocou niekoľkých vokálnych cvičení, ktoré môžu byť v konkrétnej tónine alebo hudbe, ktorá sa má hrať. Môžete tiež rozobrať zložité frázy svojho repertoáru a použiť ich ako rozcvičku.
Vždy si pamätajte, že skvelý spevácky výkon začína výbornou rozcvičkou. Je to naozaj všetko o uvoľnení svalov, ktoré budú potrebné na fungovanie mnohých mechanizmov vášho tela. Znamená to tiež pripraviť telo a myseľ na správne dýchanie, ktoré pomôže zlepšiť váš spev. Pri zahrievacích cvičeniach pravdepodobne narazíte na problémy s tým, ako spievate, najmä s vysokými tónmi.
Spievanie vyšších tónov vo vašom hlasovom rozsahu bez potrebnej prípravy napne vaše svaly inštinktom a vynúti tieto vyššie tóny, ktoré sú presným opakom toho, čo by sa malo stať. Prebudenie jazyka, bránice, čeľuste a krčných svalov vám umožní dýchať v rytmoch a zabezpečí dostatočný prísun vzduchu na dýchanie.

Doplnenie vašich zahrievacích cvičení.
Zahrievacie cvičenia sú takmer vždy súčasťou speváckych tipov a položky uvedené nižšie ich dopĺňajú:
Zostať hydratovaný
Ak ste často vystavení extrémne suchému alebo extra studenému vzduchu z klimatizácií alebo odvlhčovačov, naparujte sa pred a po každom výkone. Okrem toho každé ráno a každú noc sa naparujte, aby ste udržali sinusové membrány hydratované vlhkosťou. Váš sínus zvlhčuje vzduch, ktorý dýchate predtým, ako sa dostane do pľúc.
Udržujte hrdlo a krk vždy v teple
Vystavenie chladu a prievanu ďalej oslabuje hrdlo, ktoré je už unavené a náchylné na infekcie. Noste šatky: hodvábne počas leta na ochranu pred účinkami klimatizácie a bavlnu alebo mäkký akryl na zimu. Šatky noste aj v interiéri. Majte po ruke mikinu na nečakané daždivé noci, najlepšie s kapucňami. Roláky noste na všetky ročné obdobia (na leto tie bez rukávov).
Šatky a svetre (s kapucňou) chránia veľmi jemné svaly na krku a hrdle pred extrémnym teplom, chladom a vlhkosťou. Nezabudnite sa vyhnúť prievanu z otvorených okien v noci, keď spíte, najmä ak ste náchylní na nočné potenie. Vyhnite sa veľmi studeným nápojom, aj keď nevykonávate výkon a pite veľa vlažnej vody.
Znížte stres a nacvičte si pokoj
Áno, vieme, aké ťažké je zachovať pokoj a vyhnúť sa stresu so všetkým tlakom, ktorý so sebou spievanie prináša. Pamätajte však, že môžete podať lepší výkon, ak znížite únavu hlasiviek prostredníctvom polhodinovej relaxácie. Pred spievaním vyskúšajte jogu alebo meditáciu. Namiesto kávy si dajte bylinkový čaj len s kvapkou medu, čo môže spôsobiť nervozitu a dýchavičnosť.
Obmedzte konzumáciu alkoholu
Nadmerná konzumácia akéhokoľvek druhu alkoholu ovplyvní váš sluch a stratí váš zmysel pre rytmus a výšku tónu. Nikdy nepite pred vystúpením. Nadmerný alkohol vo vašom systéme vás dehydruje a vysuší vám hrdlo a hlasivky. Okrem toho nadmerný alkohol spôsobí, že budete nadávať a mrmlať texty vašej piesne.
Odpočívaj svoj hlas
Venujte pár dní svojmu hlasu úplný odpočinok. Rovnako ako ostatné časti vášho tela, aj vaše hlasivky si potrebujú oddýchnuť od tvrdej práce, najmä ak spievate večer alebo dokonca raz za dva týždne. Poškodenie hlasiviek začína v malom rozsahu ako bolesť hrdla, ale keď sa stane chronickým, je viac než pravdepodobné, že sa rozvinie do vážnejšieho stavu, ako je laryngitída, ktorá môže spôsobiť dočasnú úplnú stratu hlasu.
Nefajčite
Fajčenie dehydruje vaše hrdlo a hlasivky a dramaticky mení váš hlasový tón. Tabak v cigaretách spôsobí stratu vášho hlasového rozsahu, flexibility hlasu, ovládania výšky tónu a dýchania a hlasovej sily. Pre spevákov, ktorí fajčia, sa vyhýbanie sa fajčeniu alebo odvykanie od fajčenia ľahšie povie, ako urobí. Ak patríte do tejto kategórie, snažte sa prestať. Ak to z akéhokoľvek dôvodu nemôžete, použite vaporizér.
Či už používate studenú alebo teplú hmlu, vaporizér vám môže pomôcť vyčistiť dutiny alebo hydratovať sliznice medzi fajčením, ale nie medzi prestávkami v sériách. A snažte sa vyhýbať prítomnosti ľudí, ktorí fajčia, či už fajčíte alebo nie, ak robíte zahrievacie cvičenia alebo vystupujete. Pasívne fajčenie, ktoré inhalujete, je obzvlášť škodlivé, pretože vaše pľúca na to nie sú zvyknuté.
Ďalšie tipy
Či už sa zúčastňujete hlasových sedení osobne alebo online, nezabudnite, že ak sa nebudete starať o svoje hrdlo a hlasivky, účel hlasových cvičení bude zmarený. V tejto súvislosti Dr. Milan Amin z New York University (NYU) Voice Center ponúka ďalšie tipy, ako si udržať zdravie hlasiviek:
Použite tlieskanie, zvonenie na malý zvonček a iné neverbálne zvuky, aby ste upútali pozornosť ľudí.
Vyhnite sa kriku pri rozhovore s ľuďmi.
Často popíjajte vodu, aby ste zvlhčili hlasivky a vyčistili hlieny z vašich dutín.
Nenechávajte bolesť hrdla alebo chrapot hlasu bez dozoru a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa u vás vyskytne dlhšie ako dva týždne.