Viete, ako nájsť svoj hlasový rozsah? Čítajte ďalej a dozviete sa ako.
Hlasové rozsahy známých spevákov.
Po prvé, čo je hlasový rozsah?
Keď hovoríme o hlasovom rozsahu speváka, máme na mysli rozsah hudobne užitočných tónov, ku ktorým môže spevák neustále pristupovať. Môžete byť schopní vydávať hluk na niektorých veľmi nízkych alebo veľmi vysokých tónoch. Predtým, ako ich zaradíte do svojho sortimentu, si však položte niekoľko otázok:
Môžem tento tón spievať každý deň (keď som zdravý a rozcvičený)?
Môžem udržať tón na tejto výške tónu (ako napríklad podržať tón aspoň niekoľko sekúnd)?
Bol by som si istý pri nahrávaní piesne s touto výškou alebo predvedením piesne naživo s touto výškou melódie?
Ak nemôžete odpovedať „áno“ na vyššie uvedené otázky, je najbezpečnejšie vylúčiť túto výšku tónu z vášho hudobne užitočného rozsahu. Môžete časom rozšíriť svoj sortiment? Áno! A mohli by byť tieto mierne mimo dosahu nakoniec zahrnuté do vášho sortimentu? Je to určite možné! Existujú 2 dôvody, prečo je dôležité byť realistický (a úprimný) pri definovaní svojho rozsahu.
Po prvé: keď zadáte tento rozsah do životopisu alebo konkurzného formulára, poskytne to castingovému riaditeľovi realistickú predstavu o tom, čo môžete urobiť. Nechceme, aby ste si zapisovali svoj „ideálny“ rozsah alebo rozsah „iba v naozaj dobrý deň“, ak je to niečo, čo nemôžete dôsledne poskytovať.
Po druhé:
definovanie rozsahu vám a vášmu hlasovému učiteľovi pomôže vybrať si vhodný repertoár, na ktorom budete pracovať. Čas hľadania môžete skrátiť, ak máte špecifický rozsah, s ktorým pracujete. Ako teda nájdete svoj sortiment?
*Vyhlásenie: Najprv sa uistite, že ste sa zahriali! A ak ste chorý alebo vás bolí hrdlo, počkajte, kým sa nebudete cítiť zdraví.
Najprv nájdime vašu najnižšiu výšku tónu. Začnete v pohodlnom rozsahu a postupne budete spievať nižšie na samohláske ÓO . Ženy, začnite na G4. Muži, začnite na G3.
Takže ak nemáte po ruke klávesnicu a/alebo si nie ste istí, čo myslím G4 alebo G3: zamierte na https://recursivearts.com/virtual-piano/.
Zapnite hlasitosť a klikajte na tlačidlá, kým nenájdete tón G4 (ženy) alebo G3 (muži). V bielom poli v hornej časti klávesnice sa zobrazí pár písmen a číslic. Zlaďte túto výšku, spievajte na Ó Ó a potom kliknite na ďalšiu klávesu vľavo (bielu alebo čiernu, podľa toho, ktorá je najbližšie ku klávesu, na ktorej práve používate). Keďže začíname na tóne G, ďalší najbližšie vľavo bude čierny kláves s názvom F#. Je to o pol tónu nižšie , ako sme začali. Zlaďte túto novú výšku so svojím hlasom a stále spievajte na Ó Ó. Pokračujeme v práci na klávesnici. Na klavíri (alebo keyboarde) sú nižšie výšky tónov vľavo a vyššie tóny sú vpravo. Písmeno (ako G) odkazuje na názov výšky písmen konkrétnej noty v hudobnej abecede a číslo sa vzťahuje na oktávu.
Teraz pokračujte v zostupe, jeden polkrok za druhým, kým nedosiahnete najnižšiu notu, ktorú dokážete spievať pohodlne a konzistentne. Zapíšte si to písmeno a číslo.
Vráťte sa na prvú výšku tónu, na ktorej ste začali: G4 alebo G3. Teraz budeme spievať AH . Keďže stúpame vo výške, kliknite na ďalší kláves vpravo. To bude G# a je o pol tóna vyššie ako G. Zostaňte uvoľnení a nechajte svoju čeľusť klesnúť.Pokračujte v postupobaní tónov po klaviatúre. Keď dosiahnete najvyšší tón, ktorý môžete spievať pohodlne a konzistentne, zapíšte si toto písmeno a číslo.
Gratulujem! Teraz ste určili svoj hlasový rozsah.
Napríklad môj hlasový rozsah je D#3-G#5. Aj keď môžem spievať nižšie a vyššie výšky, určil som si tento rozsah ako konzistentný a hudobne užitočný rozsah. To znamená: ak dostanem notový záznam s melódiou v tomto rozsahu, viem, že ju môžem zaspievať. Počas zahrievacej rutiny a spevu však neustále naťahujem svoj hlas mimo tento rozsah.
Váš hlasový rozsah by nemal obmedzovať vašu prax! Môže však zamerať vašu prax a pomôcť pri výbere skladieb, ktoré budú vyhovovať vášmu hlasu.
Hlasový rozsah je tiež užitočný pri určovaní, ktorý part by ste mali spievať v zbore.
Tradične je k dispozícii 6 hlasových rozsahov, prevzatých z operačného systému hlasovej klasifikácie. Presné limity výšky tónu nie sú pevne stanovené, ale sú dobrým vodítkom.
Sú to:
Soprán: C4-C6
Mezzosoprán: A3-A5
Alto: F3-E5
Tenor: B2-A4
Barytón: G2-F4
Basy: E2-E4
V zborovej hudbe sú vo všeobecnosti 4 hlasové časti, ktoré sú niekedy rozdelené. Sú to soprán, alt, tenor a bas (rozdelené na soprán I a soprán II atď.). Ženy s mezzosopránovým rozsahom môžu spievať buď soprán alebo alt v zborovom kontexte, v závislosti od tessitúry ich hlasu. Muži s barytónovým rozsahom môžu spievať buď Tenor II alebo Bass I, opäť v závislosti od ich tessitury.
Tessitura hlasu je rozsah, v ktorom spevák znie najlepšie a cíti sa najpohodlnejšie. Pri výbere skladieb je tessitura ešte dôležitejšia ako hudobne užitočný rozsah. Určenie jedinečnej tessitura vášho hlasu príde s časom a skúsenosťami a môže sa líšiť v závislosti od žánru, ktorý spievate.
Pár myšlienok na záver:
Neumiestňujte sa do škatule definovaním svojho rozsahu! Buďte otvorení zmenám, najmä keď starnete a zdokonaľujete svoju hlasovú prax.
A ako vždy, bavte sa!