Tieto 4 bránicové dychové cvičenia a postoj pre začiatočníkov a stredne pokročilých spevákov pomôžu zlepšiť celkový spevácky výkon… Treba poznamenať, že tieto dychové cvičenia by ste mali používať pred vokálnymi zahrievacími cvičeniami.
Kúzlo dýchania je pre bábätká a batoľatá prirodzené. Avšak pre začínajúcich spevákov sa to môže zdať ako náročný boj, aby znovu získali ľahkosť, ktorú si kedysi užívali pri používaní bránice v jej plnom rozsahu.
Bráničné dýchanie u dojčiat je pre ne prirodzené, ešte sa nenaučili všetky zlozvyky, zlé držanie tela, nezažili v živote nejaký emocionálny stres ako bežný dospelý človek.
So všetkým tým zbytočným zlým držaním tela a napätím v tele časom sťahujeme bránicu a sťažujeme jej pohyb v úplnom pohybe hore/dole.
Ak cvičíte denne, jednoduché dychové cvičenia v tomto článku vám pomôžu prekonať akékoľvek dýchacie ťažkosti, ktoré zažívate.
Keď sa bránica nemôže voľne a ľahko pohybovať v celom svojom potenciálnom rozsahu vertikálneho pohybu, trpí náš nádych aj výdych a rovnako aj hlas.
Ak sa však naučíte opäť využívať bránicu v plnom rozsahu a vrátite sa do starých dobrých detských čias dýchania prirodzene s dobrým držaním tela,
nielenže sa budete cítiť zdravotne oveľa lepšie, ak prijmete viac kyslíka, budete tiež na dobrej ceste k úžasným hlasovým prírastkom bez námahy.
Prvá vec, ktorú všetci musíme urobiť, je – Znova sa naučiť správne držanie tela.
Je nevyhnutné naučiť sa správne držanie tela pre efektívne dýchanie pomocou bránice pri speve. Dobré držanie tela vytvára voľnú cestu pre vzduch, aby sa ponáhľal do vašich pľúc.
Zvládnuť držanie tela, aby ste čo najlepšie využili svoju bránicu, vám bude spočiatku pripadať nepríjemné. Vybudovali ste si celoživotné zlé návyky, padali ste pri státí, chôdzi a sedení. Ako všetky zlé návyky, aj ich odstránenie si vyžaduje čas a úsilie.
Zvykli ste si tak stáť, sedieť a držať sa vlastným spôsobom, že musíte efektívne precvičiť svoje telo a svoj myšlienkový proces, aby ste si boli vždy vedomí svojho držania tela a dýchania.
Nakoniec, s praxou, sa dobré držanie tela dobré bránicové dýchanie stane samozrejmosťou, všetko zlé držanie tela, ktoré ste sa naučili počas svojho života, môže byť vo vašej podvedomej pamäti nahradené novým naučeným správnym držaním tela, na ktoré nebudete musieť ani myslieť.
Dobré držanie tela.
Toto je viac než len cvičenie, je to niečo, čo by sme si mali byť vedomí po celý deň.
1. Postavte sa vzpriamene s rukami uvoľnenými po stranách.
2. Nohy by ste mali mať od seba na šírku ramien, jednu nohu mierne pred druhou, takže váha vášho tela smeruje mierne dopredu.
3. Vaše kolená by mali byť voľné a nikdy by nemali byť uzamknuté.
4. V tomto bode cvičenia môžete otáčať hlavou, aby ste uvoľnili napätie, ktoré máte v krku.
5. Držte hlavu v jednej rovine s bradou rovnobežnou s podlahou.
6. Držte ramená dozadu a dole, aby lopatky smerovali do stredu chrbta, nikdy nezdvíhajte ramená.
7. Váš hrudník by mal byť teraz držaný vo vysokej polohe, ale nie vo vynútenej napätej polohe.
Na čo si dať pozor pri „cvičení správneho držania tela“
Ak máte pocit, že je váš hrudník napätý, posuňte ramená veľmi mierne dopredu, kým sa nebudete cítiť pohodlne. Váš hrudník je teraz otvorený, aby ste mohli nasávať vzduch.
Dôležité je, že pokles alebo posunutie ramien príliš dopredu spôsobí čiastočné zrútenie horného hrudného koša a zabráni tomu, aby sa rebrá úplne roztiahli, aby sa prispôsobili pľúcam, keď sa rozťahujú s nasávaním vzduchu, a vaša bránica sa nebude voľne pohybovať.
Môžete sa tiež cítiť trochu nepohodlie pri učení bránicového dýchania, nebojte sa príliš o žiadne nepohodlie. Teraz dávate svoje telo do pozície, ktorá vám pripadá cudzia.
Vyššie uvedené cvičenie môžete vykonávať aj tak, že si sadnete, sústreďte sa na hornú časť trupu.
Ako práve sedíte – stojíte?
Udržujte svoj myšlienkový proces držania tela v chode. Postavte sa alebo seďte vzpriamene, nie prepadnuté, ramená dozadu a dole nezdvihnuté, hrudník držaný vysoko.
Správný nádych Pocíťte prúdenie vzduchu… .
Tieto prvé dve inhalačné cvičenia sú tiež myšlienkovým procesom a dobre sa kombinujú so správnym držaním tela. Spôsob, akým sa nosíte, chodíte, sedíte a stojíte, bude mať veľké výhody nielen v tom, ako efektívne prijímate kyslík. Bude to mať tiež veľký vplyv na váš spev a váš prirodzený hovoriaci hlas. A tretí prínos bude na vašom celkovom zdraví.
Je dôležité si zapamätať, že dobrý nádych a výdych by sa mal vykonávať v uvoľnenej situácii, bez nasávania alebo vytláčania vzduchu s cieľom dosiahnuť vysoké tóny.
Cvičenie 1: Nadýchnite sa.
Tieto cvičenia by sa mali vykonávať v režime stojacej polohy. Postupom času, najmä ak veľa spievate v sede, pri hraní na gitare môžete urobiť dve sady každého cvičenia. striedajte sedenie a státie.
1. Položte si ruku na brucho, vezmite prostredník a položte si ho na pupok.
2. Vyčistite si hlavu a sústreďte sa len na nafukovanie brucha. Keď sa nadýchnete a naplníte pľúca, budete cítiť, ako sa vaše brucho pohybuje smerom von.
3. Pomaly jemne vyfúknite vzduch ústami.
4. Urobte to 10 alebo 15 krát počas niekoľkých minút. Je dôležité si zapamätať, aby ste nezdvíhali ramená, nenafukovali hrudník, ani (dôležité) podvedome nenapínali či neťahali brucho.
Na čo si dať pozor „Cvičenie 1“
Ak robíte cvičenie správne, mali by ste cítiť, ako sa vaše brucho pohybuje smerom von, nie nahor. Získajte mentálny obraz v hlave, brucho sa vysúva, bránica klesá a pľúca sa napĺňajú vzduchom.
Ak dvíhate ramená alebo zdvíhate hrudník (nafukujete hrudník) a sťahujete žalúdok, používate (asistované alebo doplnkové) dýchanie.
Tento dýchací zlozvyk ťahať žalúdok, dvíhať ramená, zabraňuje poklesu bránice a nedovolí, aby sa vaše pľúca úplne naplnili vzduchom.
Pri tomto cvičení udržujte koncentráciu, ak máte zrkadlo využite ho.. Dobrým znakom podvedomého sťahovania žalúdka je, ak vidíte alebo cítite, ako sa vám pri každom nádychu dvíhajú ramená.
Cvičenie 2: Nadýchnite sa. Dýchajte pomaly a stabilne.
Toto cvičenie je jednou z najlepších dýchacích techník a pomôže vám ticho a rýchlo nasať vzduch bez dychových zvukov nasávania alebo lapania vzduchu pri speve. Budete tiež cítiť, ako sa vaše telo otvára, keď nasávate vzduch.
1. Na toto cvičenie budete potrebovať slamku..
2. Nadýchnite sa slamkou, pričom dbajte na to, aby ste nenasali vzduch. Vnímajte, ako sa vaše telo otvára, keď vzduch vniká do pľúc. Nezabúdajte, že by ste nemali dvíhať ramená, nenafukovať hrudník ani vťahovať žalúdok.
3. Nadýchnite sa na 3 pomalé impulzy a vydýchnite na 3 pomalé impulzy. Opakujte 5-krát.
4. Nadýchnite sa na 4 pomalé impulzy a vydýchnite na 4 pomalé impulzy. Opäť opakujte 5 krát.
Na čo si dať pozor „Cvičenie 1“
Keď spievate, chcete, aby vzduch klesal do vášho tela, nasávanie vzduchu môže byť hlučné.
Sú dychtiví speváci, ktorí do svojho štýlu/jedinečného zvuku zakomponujú dychový zvuk, no napriek tomu rozumejú správnej technike dýchania, aby sa nadýchli rýchlo a potichu.
Vyššie uvedené cvičenie vás naučí prirodzene nasávať vzduch bez lapania po dychu. Počas cvičenia si všimnete, ako sa vaše telo pohybuje. Chcete, aby sa vaše rebrá otvorili, boky a chrbát sa roztiahli a vaše brušné svaly uvoľnili napätie a poklesli.
Výdych, spev prechádza kontrolovaným uvoľňovaním vzduchu cez vaše hlasivky.
Cvičenie 3: Výdych.
Nasledujúce dve cvičenia vám pomôžu naučiť sa, ako predĺžiť dych pri výdychu.
Prúdenie vzduchu cez vaše hlasivky musí byť konzistentné, závisí od toho výkon, vášho spevu.
Väčšina spevákov, najmä začiatočníkov, verí, že potrebujú vytlačiť vzduch, aby dosiahli vyššie tóny. Ak tak urobíte, vytvorí sa napätie vo svaloch. Nedovolíte, aby sa pri opustení tela speváka uvoľnil vzduch uvoľnene, môže to viesť k tomu, že váš hlas praskne v stredných tónoch.
1. Položte si ruku na brucho a nadýchnite sa.
2. Zatvorte zuby a držte jazyk proti spodným zubom.
3. Cez zatvorené zuby vypustite najmenšie množstvo vzduchu, aké dokážete.
4. Pri vypúšťaní vzduchu vydajte zvuk tse-ako had.
5. Pokračujte v cvičení, kým nedokážete udržať dych 30 sekúnd alebo viac.
Opakujte vyššie uvedené cvičenie 5-krát, čím dlhší čas budete môcť predĺžiť uvoľnený výdych, tým lepšie.
Cvičenie 4: Výdych.
Skúste si zaspievať pieseň s použiťím nových dychových návykov.
1. Dostaňte sa do správneho držania tela, položte si ruku na brucho a sústreďte sa. Prvýkrát sa nadýchnite. Vaše brucho by sa malo rozšíriť a vaše brušné svaly klesnúť smerom nadol. V uvoľnenom pohybe smerom von. Odolávajte sprísňovaniu brucha alebo zdvíhaniu ramien pri nádychu.
2. Zaspievajte prvý a druhý verš piesne.
Nelapajte po dychu ani nenasávajte vzduch. Nechajte svoje brucho spadnúť späť do uvoľnenej polohy. Ucítite, ako vám cez otvorené ústa prúdi vzduch do pľúc.
3. Opakujte vyššie a dokončite skladbu naplno, pamätajte si, že keď sa dostanete na koniec výdychu, vaše brucho bude vo svojej vnútornej polohe. Nelapajte po dychu ani nenasávajte ďalší nádych, nechajte svoje brucho klesnúť späť do uvoľnenej polohy a budete cítiť, ako vám vzduch prúdi do pľúc.
Záver: 4 bránicové dýchacie cvičenia…
Dúfam, že sa vám tieto jednoduché dychové cvičenia budú páčiť a že vám pomôžu.
Aby ste sa však stali dobrými v speve a podávali dobrý výkon, musíte si osvojiť správne dýchacie techniky.
Učenie bránicových dychových cvičení a techník je najobľúbenejším učením spevákov, ktorí kontrolujú príjem dychu a uvoľnený predĺžený výdych.
Existuje viac dychových techník, ktoré by sa začiatočníci speváci mali naučiť, ktoré vám môžu pomôcť s dýchacími cvičeniami pri speve. O tých sa budeme viac venovať v budúcich článkoch.